Tomasz Charczuk

O mnie i mojej pasji.

Nazywam się Tomasz Charczuk. Programuję bo lubię, bo sprawia mi to przyjemność, niektórzy mówią że urodziłem się programistą. Programowanie jest moją pasją i hobby.

     Moją przygodę z programowaniem rozpocząłem w latach 90 od języka programowania BASIC dla ośmiobitowych komputerów Atari. Od Szkoły Podstawowej samodzielnie uczyłem się programowania, rozwiązując problemy matematyczne napotykane wraz z nauką przedmiotów ścisłych. Szkołę Średnią i Studia wybierałem z myślą o informatyce.
     W Technikum Elektronicznym z przyjemnością uczyłem się elektroniki cyfrowej, programowania mikroprocesorów i programowania w Turbo Pascalu oraz Delphi.
     Podczas studiów rozpocząłem pierwszą pracę w zawodzie informatyka, na stanowisku samodzielny specjalista do spraw informatyki w firmie Standard z Lublina. Znając potrzeby firmy, wiedziałem na co zwrócić szczególną uwagę podczas studiów - bazy danych, inżynieria oprogramowania, sieci komputerowe oraz rachunkowość (większość studentów uważała przedmiot rachunkowość za niepotrzebny, podczas gdy ja dzięki niemu z łatwością dogaduję się z księgowymi :-) ).
     Moja praca polegała na analizie, projektowaniu modułów/programów/skryptów w oparciu o dostępne technologie informatyczne, wdrażaniu rozwiązań umiożliwiających zintegrowanie z działającym systemem.
     System stworzony przeze mnie obejmuje wszystkie komórki organizacyjne grupy firm chemicznych (Standard, Stanchem, Stanlab i Jarmag) poczynając od księgowości poprzez handel, kontrolę jakości, transport i magazyn. W budowaniu i rozwijaniu pomogła mi moja szeroka znajomość technologii informatycznych i ciągła chęć rozwoju (dokształcanie się, poznawanie nowych technologii).
     Większa część systemu opiera się na rozwiązaniach OpenSource, ale nie tylko. Dzięki mojej znajomości C# powstało oprogramowanie na przenośne terminale motorola, które usprawniają pracę magazynu – poprzez wykorzystanie z kodów kreskowych oraz kontrolę pracowników (kto i kiedy przygotowywał wysyłkę). Znajomość środowiska Linux pozwoliła na opracowanie rozwiązania problemu drukowania dokumentów, które przed wydrukiem są analizowane i odpowiednio przetwarzane (zamiana na PDF, archiwizowanie, wysłanie pocztą elektroniczną, wstrzymanie wydruku i zgłoszenie problemu). Do każdego problemu dobieram odpowiednie rozwiązanie, kierując się aspektem ekonomicznym i przede wszystkim jakością.